آبشار طلایی

آبشار طلایی

گیاه رونده آبشار طلایی

نام علمی: Rosa banksiae

نام انگلیسی:Lady Banks’ Rose

آبشار طلایی

آبشار طلایی (رز آبشار طلا) نام یکی از گونه های رز است. بومی مرکز و غرب چین بیشتر در استان گانسو، گوئیژو، هنان، هوبئی، جیانگ سو، سیچوان و یوننان در کوه‌ها و ارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۲۰۰ متر رشد می‌کند. آبشار طلا جزء دسته گیاهان چند ساله می‌باشد. رنگ گل‌های آن سفید یا زرد است. به دلیل اینکه گل آذین آن حالتی رو به پایین دارد به آبشار تشبیه گردیده ‌است.

گل آبشار طلایی به صورت درختچه‌ای است و می‌تواند بیش از ۶ متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل‌های رز، این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ‌هایی تا ۵ میلی‌متر در شاخه‌های تنومند داشته باشند. برگ‌های این درخت همیشه سبز، به طول ۴ تا ۶ سانتی‌متر، با سه تا پنج (به ندرت هفت) برگچه به طول ۲ تا ۵ سانتی‌متر با حاشیه دندانه‌دار است. گل‌های آن کوچک هستند و ۱٫۵ تا ۲٫۵ سانتی متر قطر دارند و عموماً سفید یا زرد کمرنگ می‌باشند.

 این گیاه دارای دو واریته است:

  • Rosa banksiae var. banksiae  پرگلبرگ است. نوعی خودرو است و گل آن به رنگ سفید است. به نظر می‌آید که رقم بسیار محبوب Rosa banksiae ‘Lutea’ به رنگ زرد از آن بوجود آمده‌است.
  • Rosa banksiae var. normalis Regel  دارای ۵ گلبرگ است.

گونه R. banksiae ‘Lutescens’ نیز گل هایی به رنگ زرد روشن دارد.

تکثیر

تکثیر آن از طریق بذرها و تقسیم ریزوم‌ها انجام می‌گیرد و تولید بذر در این گیاه کم صورت می‌گیرد چون گرده‌های این گیاه نمی‌توانند خود گیاه را بارور سازند و بایستی توسط سایر حشرات گرده‌های پایه‌های دیگر به این گیاه برسد تا بارور شود.

روش تکثیر این گل در فصل پائیز از طریق قلمه نیمه خشبی و در تابستان از روش پیوند جوانه شکل می‌گیرد.

نیازهای این گیاه نور کامل آبیاری کم و حداقل دما بایستی منفی ۱۵ درجه باشد وگرنه گیاه یخ می‌زند. خاک عادی و مخلوط با ماسه و کود دامی برای رز آبشار طلا مفید است.

نیازهای محیطی

  1. دما:حداقل ۱۵- درجه سانتیگراد
  2. نور: کامل
  3. آبیاری: کم
  4. آفات و بیماری‌ها: مورد خاصی ندارد

منبع:

تلخیص از : رز_آبشار_طلا/http://fa.wikipedia.org/wiki/

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۰۶/۰۲

کلیه حقوق وب سایت نزد دانشنامه گل و گیاه محفوظ است.