آزالیا

آزالیا

درختچه آزالیا

نام علمی: Rhododendron simsii

نام انگلیسی: Indian Azalea

 

آزالیا
این گیاه، درختچه ای کوچک است که می تواند تا ارتفاع 2 متر رشد کند اما معمولاً به عنوان یک گیاه گلدانی حدود 60-45 سانتیمتر ارتفاع و به شکل عرضی در حدود 45 سانتیمتر رشد می کند. برگ های آن بیضی شکل به طول 5-1.5 و عرض 3-0.5 سانتیمتر است. گل ها شیپوری شکل هستند و 5-2.5 سانتیمتر قطر دارند و در دسته های 6-2 تایی شکوفا می شوند و در صورت وجود نور مناسب در محیط و خنک بودن هوا برای چند هفته دوام می آورند. رنگ گل ها متنوع با طیفی از رنگ های سفید، صورتی، بنفش و قرمز است.

به عنوان یک گیاه آپارتمانی می توان از آن استفاده کرد.

نیاز ها:

نور: به نور فراوان احتیاج دارد، از اشعه ی مستقیم آفتاب بیزار است.

دما: درجه حرارت پائین (حدود 15 درجه) در زمان غنچه دادن برای آن حیاتی است و سرمادهی پائیزه گیاه را زودرس می نماید، گیاه را در تابستان خارج از اتاق و در سایه نگهداری کنید.

آبیاری: در طول سال به آبیاری روزانه نیاز دارد.

رطوبت: در تمام سال به غبار پاشی روزانه نیاز دارد.

تغذیه: با ظهور غنچه ها در پائیز تغذیه روزانه  را شروع  کنید و بتدریج کاهش داده و در تابستان متوقف کنید.

خاک مناسب:  مخلوطی از خاک برگ، شن و برگهای خشک کاج

تعویض گلدان: اواخر تابستان یا اوایل پاییز گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید. گلدان سفالی بر سایر انواع برتری دارد.

تمییز نمودن برگ ها: غبار پاشی برای تمیز نگه داشتن برگ ها کافی است.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه چوبی در مخلوطی از شن و تورب در تابستان.

آبیاری به روش مخصوص: سیرآب نمودن گلدان های آزالیا روش خاص خود را دارد، به تشت و یا سطل آب ولرم و بدون املاح اضافه نمایید و گلدان ها را به مدت 15 دقیقه درون آن قرار دهید. به طوری که آب تا لبه گلدان ها هم سطح باشد، علامت سیر آب شدن گیاه توقف در خروج حباب هوا از سطح آب است، گلدان ها را از آب خارج نموده تا آب اضافی از زهکش خارج گردد.

عوارض و درمان:

شکل گیاه غیر طبیعی و شاخه ها دراز و منحرف هستند: احتیاج به هرس دارد، بعد از قطع گل ها شاخه های دراز و بدشکل را هرس کنید.

حلقه های سفید رنگ روی برگ ها مشاهده می شود: حشره ی آفت عامل آن است. با سم حشره کش نفوذی طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. مواظب گل ها باشید.

پوستک هایی اطراف گل ها مشاهده می شود: کاملاً طبیعی است، با توسعه ی گل ها از بین می روند.

برگ ها سیاه می شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرم تری انتقال دهید.

برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است: کنه ی ریز قرمز عامل است. هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند (مواظب گل ها باشید). تأمین رطوبت در کاهش آفت مؤثر است.

برگ های سبز کمرنگ هستند: نور کافی نیست و یا کلسیم خاک بیش از اندازه است. گیاه را به محل پرنور تر منتقل کنید، با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برف یخچال یا آب جوشیده ی سرد شده آبیاری و یا غبار پاشی کنید.

حشراتی در اطراف گل ها در حال پروازند: با سم حشره کش هر دو هفته یک بار سمپاشی کنید تا حشرات از بین بروند. مواظب گل ها باشید.

غنچه ها باز نمی شوند: آبیاری زیاد از اندازه و یا هوای گرم عامل آن است، شرایط را بازدید و در صورت گرمی هوا گیاه را به محل خنک تر منتقل نموده و در غیر این صورت اجازه دهید سطح خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود، سپس آبیاری کنید.

برگ های جدید ریز باقی می ماند و گل ها تشکیل نمی شوند: گیاه از کمبود عناصر مواد غذایی خاک در رنج است. از زمانی که جوانه ها ظهور نموده و تا گیاه در گل است هفته ای یکبار با مواد غذایی مخصوص گیاه را تغذیه نمایید، مواد غذایی ممکن است به صورت پودر یا مایع باشد که در صورت مایع بودن می توانید به صورت غبار پاشی روی برگ ها گیاه را تغذیه نمایید،  تغذیه را در اواسط تابستان قطع کنید.

روی برگ ها لکه های قهوه ای تیره مشاهده می شوند: صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید.

روی گل ها لکه های سیاه مشاهده می شود: صدمه مربوط به مواد براق کننده ی شیمیایی و یا سموم حشره کش است، از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید و در موقع سمپاشی مواظب گل ها باشید و به طریقی آنها را بپوشانید.

برگ ها کرک دار هستند: کاملاً طبیعی است نگران نباشید.

برگ ها و گلها خشک می شوند :عامل آن کمبود و یا زیاد از اندازه بودن آبیاری و یا گرم و خشک بودن هوا است. شرایط را بازدید کنید، اگر احتیاج به آبیاری است گلدان ها را طبق دستور آبیاری کنید. چنانچه عارضه مربوط به آبیاری بیش از اندازه است اجازه دهید سطح خاک خشک شود. سپس آبیاری نمایید.

منبع: پیش بین، اسماعیل. 1390.  گل های آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی. چاپ هفتم. ناشر: نوپردازان

Golvagiah.com

سایت گل و گیاه

کلیه حقوق وب سایت نزد دانشنامه گل و گیاه محفوظ است.